Kadınlarda Sivilce Yapan Gıdalar

  • Beğen
    Loading...

Kadınlarda Sivilce Yapan Gıdalar

Sivilce ergenlik dönemi başlamasıyla yüzde çıkmaya başlar. Bazı gıdaların kullanılmasıyla sivilce durumu daha da artar. Bu durumdan sebeple kadınlarda sivilce yapan gıdalar çok fazla bulunmaktadır.

Sivilce yapan gıdalar şu şekildedir;

  • Hazır gıdalar
  • Şekerli yiyecekler
  • Acı ve baharatlı gıdalar
  • Asitli içecekler
  • Kuruyemişler

Bu besinler sivilceye neden olur.

Hazır Gıdalar

Dışarıda tüketilen fast food hazır gıdaları hem sağlığa zarar verir hem de kilo alımına neden olur. Aynı şekilde yağlar ile yapılan patates kızartması ve köfte gibi atıştırmalıkları sivilceye neden olur. Bunun yanında hamur kızartmaları, kızarmış tavuklar ve soğan halkalarının çok kullanılması da sivilceye neden olur.

Şekerli Yiyecekler

Şekerli ürünler ve çikolata bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve güçsüzleştirir. Kan şekerinin değişmesiyle sivilceler meydana gelmektedir. Bu sebepten dolayı çikolata, dondurma ve tatlı gibi bazı gıdaları çok az tüketmek gerekir. Bol şekerli meyve suları ve soda kullanımını azaltmak sivilcelerin azalmasına ve çıkmamasına neden olur.

Acı ve Baharatlı Besinler

Sivilce oluşumunda diğer tehlike ise acı ve baharatlı besinlerin tüketilmesidir. Kırmızıbiber ve baharatlı yiyecekleri çok sık tüketmemek gerekir. Bu gıdalar tüketildiğinde doğrudan sivilce yapmazlar fakat yüzdeki kan akışını arttırdıkları için kızarıklıklara yol açar.

Asitli İçecekler

Şeker, bağışıklık sistemini güçsüz kılar ve bu durumda sivilceye neden olur. Şekerli ve asitli içecekler bu yönden zarar verir ve bu içeceklerin içildiği zaman günlük su tüketimi azalır. Bu zararlarından dolayı asitli içecekleri az tüketmek daha iyi olacaktır.

Kuruyemişler

Kuruyemişler yüksek oranda omega-6yağ asidi içerir bu durumda sivilce oluşumuna neden olur. Fakat kuruyemişler antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir. Bunları içermesiyle kuruyemiş tamamen beslenme düzeninden çıkarılmaz. Bunun yerine en çok omega-6 yağ asidi içeren kuruyemişleri az yemek daha iyi olacaktır. En çok omega-6 yağ asidi içeren kuruyemişler ceviz, çam fıstığı, badem ve Brezilya fındığıdır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.