Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

  • Beğen
    Loading...

Güneş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

Güneş lekeleri genel olarak koyu renkli teni olan kişilerde görülebilen koyu kahverengi tarzda lekeler olmaktadır. Yanak, üst dudak, alın, boyun, çene, burun ve kollar gibi güneş ışığına kolaylıkla maruz kalınan bölgeler de ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan kişiler estetik ve kozmetik açıdan da problem yaşarlar. Öyleyse bu durumdan kurtulmak için güneş lekeleri nasıl yok edilir?

Güneş Lekeleri Çeşitleri

Güneş lekeleri birkaç çeşitten oluşmaktadır. Bu çeşitli lekeler farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkarak devamını sürdürmektedir.

Lentigo Güneş Lekesi

Bu güneş lekesi türü genel olarak 40 yaş sonrası görülebilen cilt lekelenmesi türüdür ve çillerle karıştırılabiliyor. Çil ve güneş lekeleri arasında ki önemli fark ise güneş lekelerinin koyu renkli ve boyutlarının büyük olmasıdır. Lentigo güneş lekesi türünün net olan sınırları bulunur ve güneş ışınına maruz kalındığında daha fazla koyu bir renge dönüşür. Sırt, yüz el ve omuzda bu tür güneş lekesi daha fazla görülür.

Melazma Güneş Lekesi

Melazma güneş lekesi genellikle yüz kısmında meydana gelir ve koyu renktedir. Bu problem güneş ışınlarına maruz kalındığında oluşur. Güneşte bulunan ultraviyole ışınlar cilt içerisinde bulunan renk pigmenti melonositleri uyarmasıyla melanin sentezini arttırır. Böylece cildin koyu renk almasına neden olur. Gebelik gibi hormonal farklılıkların yoğun olduğu dönemler ve birçok ilaçların yan etkileri de aynı şekilde ciltte koyu lekeler oluşturabiliyor.

Çiller

Güneş ışığı altında fazla durduktan sonra ortaya çıkan cilt lekelerinden bir tanesi de çillerdir. Küçük, net sınırı olan ve kahverengi lekeler biçiminde kendisini gösterir.

Genellikle:

  • Alın
  • Burun
  • Yanak
  • El
  • Omuz

Kısmında görülür. Özellikle açık ten renge sahip olan kişilerde sıklıkla görülen çiller bazı kişilerde yüzün tamamını kaplayabiliyor.

Güneş Lekelerini Yok Etmek

Uzman kişiler tarafından uygulanan kimyasal peelinglerle birlikte güneş lekelerini yok etmek mümkündür. Bu yöntem derinin üst tabakasını soyar ve leke sebebi olan melanin pigmenti yavaşça kaybedilir. Laser uygulaması da bu problemi yok etmeye yardımcıdır. Uzman kişiler tarafından kullanılan özel lazerler dirençli lekeler de önerilmektedir. Bu şekilde melanin pigmenti hücreleri yıkarak derinin üst katmanını soymada etkilidir. Ardından hücreler tekrar yenilenme görür.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.