Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

  • Beğen
    Loading...

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonu nasıl bulunur sorusuna cevap bulmak için öncelikle cilt alt tonunun ne anlam taşıdığını öğrenmek gerekir. Bu kapsamda şu bilgiler verilebilir.

Her kişi farklı cilt tonlarına sahiptir. Bazılarının ten rengi beyazken bazı insanların ten rengi siyaha yakındır. Bütün bu renk farklılıklarının içinde önem taşıyan nokta cilt alt tonudur.

Giyilen kıyafet rengi, yapılan makyaj renkleri ile elde edilmiş olan uyumun başlıca etkeni cilt alt tonudur. Hangi renklerin yakışıp yakışmadığı, hangi ton yapılan makyajın doğal bir görüntü ortaya çıkardığını cilt alt tonu belirler.

Cilt Alt Tonları

Cilt alt tonları üçe ayrılır. Bunlar ise; soğuk cilt alt tonu, sıcak cilt alt tonu ve nötr cilt alt tonudur.

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler, pembe ve kırmızı rengindedir. Sıcak cilt alt tonuna sahip kişiler, sarı cilt pigmentlerini taşırlar. Nötr cilt alt tonuna sahip kişiler ise sık örülen cilt alt tonu değiller. Bu cilt alt tonuna sahip kişiler her renk tonunu kullanabilirler.

Cilt Alt Tonu Bulma Yolları

Cilt alt tonunu belirlemek için kullanılan birçok yöntem vardır.

Bu yöntemler ise şunlardır:

İlk yöntem damar testidir. Bu test güneş ışığı olan ortamlarda denenen bir testtir. Bu test için bileklerinizdeki ya da şakaklarınızdaki damarlar incelenir. Damarlar, yeşil renkte ise sıcak, damarlar mavi renkte ise soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir. Fakat bu iki renge de benzemiyorsa nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir.

İkinci yöntem gümüş-altın testidir. Bu test için gümüş ve altın takı bulundurmanız gerekecektir. Altın sıcak, gümüş soğuk cilt altı tonunu gösterir.

Son yöntem ise kağıt yöntemidir. Test için önce yüz yıkanır. Daha sonra beyaz kağıt yüze yakın olarak tutulur. Kağıda yansımış olan ışık sarı ya da kırmızı olduğunda sıcak, pembemsi bir renk yansıdığında soğuk cilt alt tonu sahibi olunur.

Tüm bu yöntemler uygulanarak cilt alt tonuna ulaşmanız mümkün olacaktır.

Cilt Alt Tonunda Kültürlerin Etkisi

Asyalılar genel olarak sıcak cilt alt tonuna sahiptir. Avrupalılar, soğuk cilt alt tonuna sahiptir. Türkler ise sarı alt tonlu ciltlere sahiptir. Bütün bu cilt alt tonlarının belirlenmesinde kültürlerin etkisi vardır. Bu cilt alt tonlarına ile insanlar kendine yakışanı bulurlar.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.