Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

  • Beğen
    Loading...

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin temizliğinde en çok dikkat edilecek husus alt temizliğidir. Bebeklerin genel olarak bakıldığında günde en az 6-7 kez değişmesi gerekir. İlk aylarda idrar ve kaka çıkışı çok olduğundan dolayı temizlik için çok sık şekilde değişmesi gerekir. Annelerin bu konuda hassasiyetlikleri çok önemlidir. Aksi takdirde pişik ve diğer sağlık sorunları ile karşılaşılması mümkündür. Bebeklerin gün içinde ve geceleri rahat ve huzurlu olabilmeleri için bebek bezinin değişme sıklığı oldukça sık olmalıdır. Bebeklerin altının değişmesi ise bilgi ve tecrübe ister. Bu konuda ebeveynler gerektiğinde eğitimlere tabi tutulmalıdır. Bebeklerin altı nasıl temizlenir?

Bebeklerde Alt Temizliğindeki Püf Noktalar

Bebeklerin altı temizlenirken tüm malzemelerin hazır bulundurulması gerekir. Islak mendil temiz bez, kirli bez için minik bir poşet, pişik kremi, yumuşak peçete ve yedek kıyafetlerin yanınızda mutlaka olması gerekir. Bebeğin altının açılmasıyla hızlı bir şekilde kız çocuklarında önden arkaya doğru yapılmalıdır. Buluştuğu noktalara yedek ıslak bezle silinip mutlaka kurutulması gerekir. Nemli ve ıslak kalan poponun pişik olması muhtemeldir. Bebeklerin alt temizliğinin hemen yapılması gerekir. Bezin değişmesi sırasında altına geniş ve uygun bir bezin silinmesidir. Bebeklerin alt temizliğinin yapılmasıyla daha rahat bir şekilde olmaları sağlanır.

Alt Temizliğinde Doğru Adımlar

Bebeklerin alt temizliği yapılırken kullanılacak malzemelerin çok kaliteli olması ve cilt yapısına da uyumlu olması gerekir. Bu konuda gereken hassasiyeti ailelerin göstermesi gerekir. Alt temizliğinden sonra mutlaka ellerin yıkanması ve steril alanın oluşması gerekir. Kötü kokunun oluşmasıyla havalandırma sisteminde yapılması en doğru hamledir. Bebeklerin alt temizliğinde en önemli durum hijyendir. Bebeklerin ilk aylarında hassas ciltlerine uygun pamuk ve yumuşak bez gerekmektedir. Ilık su ve pamukla bu temizlik hemen yapılabilmelidir.

Alt Temizliğinde Neler Yapılır?

Bebeklerin bacakları yukarıya doğru kaldırılıp popo ve cinsel organ kısmının temizliği en doğru ve nazikçe yapılmalıdır. Kaka olan bez tekrar kullanılmaz. Alt temizliği için tüm detayları buradan görebilirsiniz. Hijyenik mendillerle temizlik en kolay şekilde yapılmaktadır. bacak araları da bu bezlerle daha kolay olmaktadır.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.