Bebekler ile İletişim

  • Beğen
    Loading...

Bebekler ile İletişim

Bir anne için bebeği, her şeyden çok daha önemlidir. Çünkü anneler, daha henüz o bebeği karnında taşırken bile onun duygularını ve her hareketini hissedebilmekteler. Bu noktada esasında anne ve bebeğin, bu aşamada bile aralarında bir iletişime başladıklarını söylememiz yanlış olmaz. Anne, aklından bir düşünce geçirdiğinde, eğlendiğinde, güldüğünde ve müzik dinlediğinde, tüm bunlar diğer tarafta bebeğin de hissettikleri arasındadır.

Bir çocuğun gelişiminde, anne ve çocuk arasındaki güçlü iletişim, her şeyin temelini oluşturmaktadır. Bebekler ile iletişim kurulması, aradaki bağın temellerinin atıldığı ilk noktalardan biridir. Bu bakımdan, burada annenin bebeğe yaklaşımındaki rol oldukça büyüktür.

Shot of a mother playing with her baby girl at homehttp://195.154.178.81/DATA/i_collage/pu/shoots/805468.jpg

Bebekle İletişim Kurma Yöntemleri

Bebekler, her bakımdan duyarlı bir yapıya sahiptirler. En yakınındaki annenin duygularını bir nevi onlarda hissedebilirler. Ancak bebekle iletişim kurmak yönünde, bazı şeylerin henüz erken olduğu düşünülür. Fakat aslına bakılırsa bunu yapmak için, bu hiç de erken bir zaman değildir. Tam aksine birçok unsurun şekillenmeye başladığı bu zamanlar, en değerli zamanlardır.

Bir annenin bebekle iyi bir iletişim kurması için yapması gerekenler arasında;

  • Bebekle daima bir göz kontağı kurması,
  • Onun gözlerine yaklaşık 20 cm aralığında bir mesafeden bakması,
  • Bebeğin hoşuna gideceği şekilde annenin yumuşak dokunuşlarla onu sevmesi,
  • Annenin bebeğine bakarak gülümsemesi,
  • Bebeğiyle konuşmaya çalışarak onun buna tepkiler vermesini sağlaması,
  • Annenin bebeğin el ve kol hareketlerini takip ederek onu anlamaya çalışması gibi çok önemli faktörler yer almaktadır.

Bebekler ile iletişim kurulmaya çalıştıkça, onların ne istedikleri, hangi durumda ne yönde tepkilere sahip oldukları, zaman içerisinde daha anlaşılır bir hale gelir.

Bebekle Sık Bir Şekilde Konuşulması

Henüz daha bebek aşamasında olsa bile, annelerin bebekler ile iletişim kurmaya ve konuşmaya çalışması, o bebeğin gelişimini hızlandıran bir etki meydana getirmektedir. Bu bakımdan bebekle oyun oynarken, alt bezini değiştirirken bile bunu mutlaka yapmak gereklidir. Onunla eğlenirken, çeşitli nesneleri tanıtırken bile, burada konuşmaya çalışmanın oldukça önemli faydaları vardır.

Bebeğe Onun Hareketleriyle Karşılık Vermek

Bebekler, genel olarak sürekli bir ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu bakımdan onların bu konuda ilgi gördüğüne dair yeterli bir güven duygularına sahip olmaları gerekir. Bebekler ile iletişim kurma aşamasında anne, ona aynı mimiklerle ya da benzer ses tonlarıyla cevap verebilir. Bu ve benzeri durumlarda, bebeğin kendisiyle ilgilenildiğine dair güçlü bir inancı oluşur.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.