Annelik İç Güdüsü Ne Demektir?

  • Beğen
    Loading...

Annelik İç Güdüsü Ne Demektir?

Annelik bir içgüdü müdür yoksa bir davranış biçimi mi? Yapılan araştırmalar kutsal “Annelik” kavramının bir içgüdü olmaktan öte öğrenilmiş bir davranış biçimi olduğunu ortaya koyar. Buna rağmen hormonal ve duygusal etkileşimin en üst seviyede ortaya çıktığı annelik iç güdüsü ne demektir?

Anne Adaylarının Yaşadığı Fiziksel ve Hormonal Değişimler

Anne adaylarının gebelik boyunca yaşadığı fiziksel ve hormonal değişiklikler anneliğe hazırlık sürecidir. Bu aşamada meydana gelen değişim insanın ruh halini de etkisi altına alır.

  • Bebeğini her zaman koruyup kollayan
  • Sevgiyle besleyen
  • Aç olduğunu hisseden ve
  • Sesinin tonundan ruh hali hakkında fikir yürüten

Anneler, hamilelik boyunca duygusal anlamda hazırlanma süreci yaşar. Artan; oströjen, progesteron ve oksitosin hormonları beyinde göz ardı edilemeyecek değişimler yaşanmasının en temel sebepleridir.

Hamilelikte Dönüşüm

Korku, sevgi, sorumluluk, endişe ve koruyuculuğun geliştiği hamilelik süreci, anne adayları için bir değişim ve dönüşüm evresidir. Bebeğinin ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamaya odaklanan ebeveynler, annelik içgüdüsünün yardımıyla yeni hayatlarında bambaşka bir birey olmaya başlarlar.

Her Kadının Gizli Gücü Vardır

Annelik her kadının beyninde gizli duran ve ihtiyaç halinde açığa çıkan bir olgudur. Bu durum sadece anne olunca değil, kendisinden daha küçük ve ilgiye muhtaç çocuklarla bir arada olunduğunda da ortaya çıkar.

  • Anneliğin sadece bir içgüdüden ibaret olduğunu söylemek veya düşünmek kadınlara yapılacak en yersiz yakıştırmadır.

Çocuk doğurmak istemeyen veya doğurduğu çocuğa bakmak istemeyen kadınların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Annelik sadece bir içgüdü olarak değerlendirilebilseydi o zaman her kadının hayatı boyunca en az bir kez anne olmasının zorunluluğu da konuşulabilirdi.

Toplumun Beklentileri

Toplum beklentileri her insanın hayatından bir takım değişikliklere neden olur. Anne olma ve çocuk yetiştirme kavramı kız çocukların evcilik oynamasıyla şekillenir. Annelerini her zaman kendilerine bir rol model olarak gören kızlar, yetişkin olduklarında da aynı fedakarlığı kendi çocuklarına yapmak üzerine kurgulanmış bir hayat yaşar. Anneliğin hormonsal tarafı da bu dürtüyü tetikleyerek gün yüzüne çıkmasına destek olur.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.