6 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

  • Beğen
    Loading...

6 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

0-6 aylık bebeklerin dünya ile uyum süreci aşama aşama gelişerek tamamlanır. Bu süreçte algıları, hisleri, beslenmeleri farklı aşamalarla tamamlanmakta ve 6 aydan itibaren bebek artık normal bir insan gibi çevre ile iletişim kurar. İlk 6 aylık süreçte bebeğin beslenmesi anne sütü ve veya yetersiz ise anne sütü değerine yakın mamalar ile olmalıdır. 6. aydan itibaren bu süreç değişmeye başlamaktadır. Peki, 6 aylık bebeklerin beslenmesi nasıl olmalıdır?

Ek Besin Süreci

6 aylık bebeklerin beslenme süreci artık aşama aşama normal bir insanın yiyebileceği, alerjen özellik taşımayan ve sindirimi kolay olacak besinlerden seçilmelidir.

Bu süreçteki bebekler için;

  • Çorbalar (yoğurt, sebze)
  • Meyve
  • Yoğurt gibi ek gıdalarla birlikte anne sütü ile devam etmelidir.

Beslenme Saatleri

6 aylık bebeklerin kilosu ortalama kız ve erkek bebekler için 6 ve 8 kilo arasında olmalıdır. Mide kapasitesi azami 120 ml’dir. Bu oranları sağlamak için 6 aylık bebeklerin beslenmelerinde anne sütü ve ek gıda muhakkak olmalı ve her öğün aralığı ortalama 3 saat olmak üzere günde azami 8 saat olmalıdır.

Geçiş Süreci

6. aydan itibaren bebeğin anne sütü ile beslenmesi çocuğun gelişimi ve enerjisine yetmez bu süreçten itibaren başlayan ek gıdalardaki geçiş sürecinde dikkat edilmesi gereken nokta azar azar deneterek sevip sevmediğini kontrol etmek, damak tadı gelişimini sağlamak, ve her ek gıda için 3 günlük süreci takip etmek gerekir. Bu 3 günlük süreçte gıdanın bebeğe her hangi bir yan etkisi olup olmadığını gözlemlemek açısından önemlidir.

Neler Yiyebilir?

6 aylık bebeklerin yemesi ideal olan yiyecekler;

Muhallebiler, mevsiminde toplanan elma, armut, muz ve şeftali gibi lifli meyveler, patates, kabak, havuç, bezelye karışımlarından elde edilen çorbalar, iyi pişmiş et, yumurta, tahıllar, pekmez yiyebilir

Neleri Yememeli?

6 aylık bebeklerin kabızlık, gaz, şişkinlik, ishal ve alerjenik kaşıntı ve döküntülere neden olabilecek bu besinleri tüketmemesi gerekir. Turunçgiller, bal, inek sütü, çilek, konservelik ürünler, kuruyemiş, sakatat gibi besinleri tüketmemelidir.